Jestem na 99,8% pewna, że będziesz chciał to usłyszeć


Monika Górska | 15 stycznia 2016

Pierwszy krok do zdobycia czegoś, to decyzja o tym, że nie chcesz zostać tu, gdzie jesteś. Nawet za cenę kilku porażek po drodze.

Skoro czytasz te słowa, to prawdopodobnie masz już w sobie pasję i ciekawość świata i ludzi. Potrafisz słuchać, ale też sam lubisz opowiadać. Lubiłbyś jeszcze bardziej, gdyby Ci to lepiej wychodziło.

Nie wystarcza Ci tylko oglądanie rzeczywistości, chcesz ją chronić od zapomnienia, szukasz w niej sensu, chcesz mieć na nią wpływ. Dostrzegasz więcej, czujesz więcej, lecz kiedy trzeba, mocno stąpasz po ziemi.

Z drugiej strony czujesz, że czasem brakuje ci narzędzi, warsztatu, strategii, albo autorytetu, który upewniłby Cię, że to co robisz, robisz dobrze.

Jeśli choć część z tych określeń pasuje do Ciebie, jestem przekonana, że moja propozycja,  może całkowicie odmienić twój biznes, a może nawet i życie.

Jak myślisz, dlaczego tylu ludzi nie realizuje swoich marzeń, większość biznesów upada już w pierwszym roku, a do dziecięciu lat dotrwa tylko niecałe 6% firm? Dlaczego tyle dobrych pomysłów nie znajdzie swojego miejsca na hali produkcyjnej ani na półce w sklepie, albo tylu klientom nie będzie się nawet śniło, że jesteś?

Przyczyn może być dużo, ale wśród najważniejszych znajdą się na pewno te cztery:

  1. Nie podejmują decyzji, żeby się w pełni zaangażować, by stać się mistrzem, a nie tylko czeladnikiem.

By osiągnąć mistrzostwo nie wystarczy przeczytać kilka najmądrzejszych nawet książek lub skończyć studia zarządzania czy marketingu. Na drodze do sukcesu jedyna obowiązująca zasada, to reguła trzech. Po pierwsze: trenować. Po drugie: trenować. I po trzecie: trenować. Jeśli potrzeba nawet przez 10 tysięcy godzin.

  1. Brak systemu

System pomoże ci zrozumieć skomplikowaną  i wymagającą  sztukę nowoczesnego marketingu i sprzedaży. A potem przetłumaczyć ją na intuicyjny i, co najważniejsze, powtarzalny proces. Jak mawiał Einstein: wszystko powinno być uproszczone tak bardzo, jak tylko możliwe, ale nie bardziej.

  1. Brak planowego i regularnego działania

Planowanie z kolei jest czymś więcej niż tylko tworzeniem planu. To narzędzie umożliwiające konsekwentne realizowanie twojej wizji, mimo pojawiającego się czasem zwątpienia, zniechęcenia albo nieoczekiwanych zwrotów wydarzeń. To również rozsądne gospodarowanie czasem. Bo, w myśl prawa Parkinsona, im więcej masz czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu ci ona zabiera.

  1. Brak mentora

Mentor nie jest ci do sukcesu biznesowego koniecznie potrzebny. Jako pasjonat i optymista, a żeby prowadzić w Polsce biznes musisz mieć takie cechy, poradzisz sobie za pomocą najczęściej stosowanej metody: prób i błędów. Zajmie to ci  prawdopodobnie więcej czasu i,  być może,  będziesz musiał przełknąć po drodze kilka gorzkich pigułek, kiedy okaże się, że nie udało ci się zarobić tyle, ile sobie wymarzyłeś i znowu musisz odłożyć wyczekiwane wakacje.

Tak wcale nie musi być!

Kiedy podejmiesz decyzję i przed samym sobą i przed innymi zobowiążesz się, że będziesz się trzymać się planu, kiedy zastosujesz sprawdzony i prosty w obsłudze system, i zdecydujesz się na współpracę z mentorem czy coachem, Twój biznes ruszy pełną parą do przodu, a przy realizacji Twoich pomysłów coraz mniej popłynie „potu i łez”. Odczujesz za to coraz więcej poczucia sensu i zaczniesz wreszcie się dobrze się bawić. Wzrośnie Twoja pewność siebie i coraz wygodniej będziesz podejmował decyzje z fotela reżysera, a nie tylko w biegu, jak obsługa planu.

Podziel się tym wpisem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Jestem jak znaczek pocztowy. Trzymam się jednej rzeczy w drodze do celu. Ta jedna rzecz to opowieści. Mój cel: nauczyć przedsiębiorców tak opowiadać, żeby ich biznesy i życie stawały się jak najlepszą fabułą. Taką na Oscara. Od 26 lat jestem praktykiem storytellingu: zrobiłam setkę filmów nagradzanych na całym świecie i uczę sztuki opowiadania. Ostatnio w mojej Mistrzowskiej Szkole Storytellingu Biznesowego. Najbardziej lubię tę nutkę zaskoczenia, kiedy moi klienci piszą w mailach: "Monika, ten storytelling naprawdę działa!"


Dołącz do dyskusji: