5 lekcji z miejsc, w których zaczynał, pracował, żył i umarł Steve Jobs


Monika Górska | 18 maja 2017

…..Monika Górska i Steve Jobs - mistrzowie storytellingu w praktyce  Stacja w Palo Alto

Na to, co wydarzyło się w Palo Alto nie było żadnych szans. Wiedziałam tylko tyle. Chcę tam pojechać. Czułam to każdą komórką mojego ciała.

Choć ten jeden raz w życiu pooddychać tym samym powietrzem, które tam, w Kalifornii, ma ten niepowtarzalny zapach gorącej ziemi i ziół. Jak on popatrzeć na zielone wzgórza z wiekowymi dębami, na rozłożyste platany i klomby lawendy w jasnym, prawie białym słońcu. Poczuć pod stopami tę samą ziemię w miejscach, w których zaczynał, tworzył i zbyt wcześnie przerwał swoją życiową opowieść mój mistrz storytellingu i duchowy przyjaciel, Steve Jobs.

Jest dla mnie drogowskazem i przewodnikiem, jak codziennie można się stawać coraz lepszą wersją swojej opowieści. Jak idąc za tym, co się kocha, zbudować globalną markę, która sama w sobie będzie spójną narracją. Jak być wiernym przesłaniu, w które się wierzy, i sprawić, żeby poszły za nim miliony.

Każdym przeżytym dniem Steve Jobs pokazywał w praktyce, że można zmienić świat, jeśli jest się tylko wystarczająco szalonym, żeby w to wierzyć, i robić to każdego dnia, zadając sobie za każdym razem proste pytanie – czy można to zrobić jeszcze lepiej? I – jak zrobić, żeby to, co teraz wydaje się niemożliwe, stało się możliwe i to w najkrótszym możliwym czasie? Całym swoim życiem pokazywał, jak nie bać się iść swoją drogą i mimo odrzucenia, upokorzeń i porażek – powstawać silniejszym. I jak być wiernym swoim wartościom, do końca. Po grób.

Dwa tygodnie temu, na przełomie kwietnia i maja spełniłam to kolejne swoje marzenie. Także dzięki Tobie! Dziękuję za wszystkie słowa wsparcia i wiary, że mi się to uda. Odwiedziłam wszystkie te miejsca. Choć wiedziałam, że nie pomodlę się na jego grobie, bo miejsce, w którym jest pochowany, jest jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic w Dolinie Krzemowej. Bardziej niż projekt sztucznej inteligencji, nad którą tylu tam teraz pracuje. Ale chociaż pójdę na cmentarz, choć przecież wiem, że On jest teraz zupełnie gdzie INDZIEJ. Zaczęłam, jak on – od garażu.

.

LEKCJA 1: garaż, Los Altos

Zaczynaj tu, gdzie jesteś, z tym, co masz. Wsłuchaj się w głos, który podpowiada Ci, dokąd masz pójść. Kiedyś, gdy spojrzysz wstecz, wszystkie punkty ułożą się w klarowną drogę. Teraz tylko zaufaj.

click to tweet

…..Garaż Stevea Jobsa - twórcy spójnej narracji marki  Garaż, w którym zaczynała się firma Apple - jedna z najbardziej storytellingowych marek

 

LEKCJA 2: Apple, Cupertino

Rób to, co kochasz. Jeśli jeszcze nie znalazłeś – szukaj tego. Nie odpuszczaj. Zostałeś odrzucony? Porażka może otworzyć Ci drzwi,
o których nawet nie marzyłeś. Na końcu liczy się to, jak bardzo kochasz to, co robisz.

click to tweet

…..Siedziba Apple - firmy, którą założył Steve Jobs - wizjoner wierzył, że świat mogą zmieniać storytellerzy  Tu pracowal Steve Jobs -  - CEO jednej z najbardziej storytellingowych marek na świecie

.

LEKCJA 3: Pixar, Emeryville

Świat może stać się lepszy dzięki opowieściom. Najwspanialsze produkty w końcu wylądują na śmietniku. Opowieści będą żyć wiecznie.

click to tweet

…..Siedziba firmy Pixar, założonej przez Stevea Jobsa - mistrza opowieści  Pixar Animation Studio - założone przez Stevea Jobsa - człowieka, który wygłosił najbardziej storytellingowe przemówienie na Stanfrod University

.

LEKCJA 4: dom, w którym Steve Jobs mieszkał z żoną i trójką dzieci,
w którym zmarł, i gdzie nadal mieszka jego rodzina, Palo Alto

Nie pozwól, żeby pieniądze odgrodziły Cię od innych. Co Ci da bycie najbogatszym na cmentarzu? Liczy się tylko to, żeby codziennie kłaść się wieczorem do łóżka z myślą „zrobiliśmy dzisiaj coś wspaniałego!”

click to tweet

…..Dom Steve Jobsa -  - twórcy spójnej narracji marki  Dom Laurene Powell - żony Stevea Jobsa

.

LEKCJA 5: cmentarz, Palo Alto

To, co tam zobaczyłam, dosłownie odjęło mi mowę. Do dzisiaj na samą myśl o tym, czuję ściskanie w gardle i oczy robią mi się mokre. Ta lekcja zrobiła na mnie największe wrażenie. Opowiem Ci o tym w następnym wpisie.

 

Podziel się tym wpisem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Jestem jak znaczek pocztowy. Trzymam się jednej rzeczy w drodze do celu. Ta jedna rzecz to opowieści. Mój cel: nauczyć przedsiębiorców tak opowiadać, żeby ich biznesy i życie stawały się jak najlepszą fabułą. Taką na Oscara. Od 26 lat jestem praktykiem storytellingu: zrobiłam setkę filmów nagradzanych na całym świecie i uczę sztuki opowiadania. Ostatnio w mojej Mistrzowskiej Szkole Storytellingu Biznesowego. Najbardziej lubię tę nutkę zaskoczenia, kiedy moi klienci piszą w mailach: "Monika, ten storytelling naprawdę działa!"


Dołącz do dyskusji: