Wiesz dlaczego dorośli pytają dzieci kim chcą być w przyszłości?


Monika Górska | 31 grudnia 2020

Wiesz, że nie jestem z tych, co jakoś szczególnie użalają się nad sobą, ale… było… ciężko. Najgorzej, kiedy brakowało oddechu. 

Boże Narodzenie w tym roku bardziej przypominało Wielkanoc – dla tylu z nas…

Jednak po raz kolejny dostałam w prezencie życie i na razie wszystko wskazuje na to, że korona mi z głowy już spadła 🙂 Dzięki za troskę!

Jeszcze powoli, powoli dochodzę do siebie.

Nie chciałam jednak, żeby ten rok skończył się bez ogromnych podziękowań dla Ciebie. 

To niesamowite uczucie, że mimo zalewu maili w Twojej skrzynce nadal czytasz te ode mnie i nawet czasem coś do mnie napiszesz, podzielisz się kawałkiem życia 🙂 To takie miłe! Chciałabym się, żeby i ten mój list na koniec roku dał Ci coś cennego. 

Jest długi i konkretny, bo to prolog do Twojej księgi Życia.

Wiesz dlaczego dorośli pytają dzieci kim chcą być w przyszłości? 

Bo sami wciąż szukają na to pomysłu 🙂 

A Ty masz już pomysł na to jaki będzie ten Twój 2021 r.? 

Niektórzy mają już plan na cały rok. Inni, nie mają nic. I jednym, i drugim nic nie zostanie, jeśli nie spróbują czegoś ważnego… 

Czego byśmy nie robili, czekają nas 365 dni 2021 roku. 

Co powiesz sobie w OSTATNI dzień tego 2021 roku, kiedy przekartkujesz w pamięci te minione dni?

– No, teraz już przesadzasz, Monika. A skąd mam to wiedzieć?

Jasne, nie wszystko da się przewidzieć. Coś po ostatnim roku o tym wiemy, prawda? Ale zdradzę Ci pewien sekret.

Słowa stwarzają rzeczywistość. A zapisane słowa zwielokrotniają tę MOC. 

Nie wszystko, ale wiele z tego, co powiesz sobie w ten ostatni dzień roku 2021, będzie zależało od tego, co powiesz sobie teraz, kiedy ten rok otwiera się przed Tobą jak niezapisana księga.

I nie mówię tu o liście TO DO – litanii postanowień noworocznych. Chyba, że po leniwych dniach chcesz sobie trochę pogimnastykować palce. Na tym etapie, robienie tej listy sprowadzi się właśnie do tego. Do gimnastyki. Bo chyba nie sądzisz na poważnie, że da to trwały efekt?

Jeśli spojrzymy na te 365 dni jak na rejs, to nie tyle chodzi tu o wypunktowanie kolejnych przystani do zaliczenia. W każdym razie: nie na pierwszym miejscu.

Najpierw zdecyduj, dokąd i po co w tym roku płyniesz. Na co ustawiasz swój kompas? Gdzie jest Twój port? I… kim jest tak naprawdę ten człowiek, który trzyma stery?

Ja swoje stery akurat zeszłego lata oddałam i … to była jedna z moich najmądrzejszych decyzji w moim życiu! 

Spójrz na Twój zeszłoroczny rejs. To dzięki niemu, jesteś dziś tu, gdzie jesteś. Nawet, kiedy wszyscy mieliśmy wrażenie, że stery kompletnie wymykają się z naszych rąk.

Ile po drodze zdarzyło się przygód. Ile dobrych. Ile złych. Ile sukcesów. Ile porażek. Jakie bogactwo! Ile lekcji na ten rok! To one wyznaczą współrzędne rejsu, który właśnie zaczynasz. 

Dzięki nim łatwiej unikniesz w tym roku niektórych mielizn i raf, a gdy przyjdzie sztorm, będziesz mieć więcej sił i nadziei, bo skoro te poprzednie Cię nie zabiły, to masz w sobie dziś więcej MOCY.  

Teraz właśnie jest bardzo dobry czas, żeby zacząć Twój dziennik pokładowy.

Podzielę się też z Tobą kawałkiem mojego, żeby było Ci raźniej w podróży. Żeby ten ROK był dla Ciebie nie tylko dobry, ale NAJLEPSZY z wszystkich do tej pory!

PRZEPIS MONIKI NA NAJLEPSZY 2021 ROK

1. Jeśli jeszcze nie masz – kup najpiękniejszy i najbardziej elegancki notatnik. Wystarczająco duży, by Ci się wygodnie pisało.

Okładka mojego jest reprodukcją okładki Rzymskiego Brewiarza z XVI wieku i ma pięknie pozłacane grzbiety stron.

Będziesz go używać co najmniej raz do roku – powtarzając te same kroki jak teraz. Chyba, że wolisz to robić np. co miesiąc. To da jeszcze lepsze efekty.

2. Na pierwszych stronach napisz w punktach odpowiedź na pytanie KIM JESTEM?

Chwal się absolutnie wszystkim, co do tej pory w życiu i biznesie udało Ci się osiągnąć, Twoją wiedzą, umiejętnościami, dyplomami, stopniami, mocami, talentami, rodziną, misją, wartościami, majątkiem, jakkolwiek rozumiesz to słowo.

Możesz każde zdanie zaczynać od jestem… A na końcu napisz, w co wierzysz, i co Cię napędza.

U mnie oprócz tego, co już o mnie wiesz, czyli, że jestem założycielką pierwszej w Polsce Mistrzowskiej Szkoły Storytellingu Biznesowego i Akademii Video Storytellingu online, reżyserem i scenarzystką nagradzanych w Polsce i za granicą dokumentów i reportaży, autorką książek i artykułów, wykładowcą akademickim, znalazł się jeszcze po drodze doktorat nauk humanistycznych z wyróżnieniem, studia mgr i trzy podyplomowe, w tym dziennikarstwo z trzema specjalnościami – prasa, radio, TV (najlepsza studentka). 

Mówię biegle w trzech językach, znam pięć. Choć gdyby doliczyć do tego jeszcze język video, to sześć 🙂 Jestem twórcą i przedsiębiorcą, właścicielką Fabryki Opowieści i przede wszystkim mamą Mistrza Świata w Kreatywności i pierwszego Poznaniaka III Tysiąclecia, Tymoteusza.

 I najważniejsze: Jestem Córką Króla! I to wcale nie dlatego, że miałam koronę 🙂

Okularami, przez które patrzę na świat i ludzi, jest Piękno. Żyję dzięki WYBOROM, które podnoszą mnie z najcięższych upadków MOCniejszą, i WIERZE, która pozwala mi góry przenosić. W końcu Górska jestem 🙂

W moim dzienniku Pokładowym pełny opis zajął ze trzy strony. Ty też się nie ograniczaj. Tak, wiem, dziwnie się pisze takie rzeczy o sobie, jeszcze dziwniej się to czyta. Nie myśl teraz o tym zbyt dużo, po prostu weź długopis i pisz. 

A potem czytaj to – w styczniu codziennie, a potem co najmniej raz w tygodniu. Przez cały rok. Zobaczysz, co się stanie.

3. Na kolejnej stronie napisz Twoje PRZESŁANIE NA 2021 ROK. Jaki chcesz, żeby był? Jaki będzie jego motyw przewodni? To jest Twój port. Na to ustawiasz Twój kompas. Tu chcesz dopłynąć. 

Jedna ważna podpowiedź: pisz w czasie teraźniejszym. Jakby już to się stało!

W zeszłym roku u mnie było tak: „2020 – ROK ODPOCZYNKU. Zadbania o siebie”. 

Przewracam szeleszczące strony ze zdziwieniem… Już nawet o tym zapomniałam. W tym roku, mimo starań i kroków w tym kierunku, przyznaję –  nie wyszło mi. 

Bo był ktoś, o kogo miałam zadbać bardziej, niż o siebie. 

Ale o tym na razie jeszcze nie umiem Ci opowiedzieć… 

Jednak się nie poddaję, i ogłaszam, że ten mój rok 2021, będzie ROKIEM SPACERU. Z BOŻĄ OPATRZNOŚCIĄ POD RĘKĘ.

Spacer, to taki wyjątkowy czas, który podarowujesz sobie – swoim oczom, uszom, nosowi….swoim zmysłom. 

Swoim mięśniom, i krwioobiegowi – swojemu ciału.

Swojemu umysłowi, swojej świadomości, swojemu sercu… 

Rozmawiasz nieśpiesznie, ze spotkanymi ludźmi, i ze sobą. 

Przystajesz, jeśli chcesz, przysiadasz, patrzysz w dal, a potem ruszasz dziarskim krokiem. To Ty wyznaczasz sobie tempo. 

Zachwycasz się, tym, co widzisz, i TYM, który to piękno stworzył, a może nawet sobą, że leń cię nie ogarnął i, że z każdym krokiem bardziej dbasz o siebie 🙂

A kiedy idziesz pod rękę z Bożą Opatrznością, niczego nie musisz się bać. Niczego nie musisz planować. Jesteś w Najlepszych Rękach.

A może i do Ciebie są te słowa Jezusa, które zapisała Sarah Young?

Przygotowuj się na to, co jest na drodze przed Tobą, tuż za zakrętem. Pobądź przy Mnie w ciszy, abym mógł Cię wzmocnić.

Im więcej zadań masz do wykonania, tym bardziej potrzebujesz tych naszych spotkań na osobności. 

Ludzie często myślą że czas spędzony ze Mną jest luksusem, na który nie mogą sobie pozwolić. W konsekwencji żyją i pracują, polegając na własnych siłach – dopóki je mają. 

Gdy poczują się wycieńczeni, mogą albo zawołać Mnie na pomoc, albo odwrócić się ode Mnie z goryczą.

O ileż lepiej jest iść blisko mnie, polegać na Mojej sile i ufać Mi w każdej sytuacji. 

Jeśli zdecydujesz się żyć w ten sposób będziesz robić mniej, ale osiągniesz więcej. 

Takie niespieszne  tempo życia okaże się czymś niezwykłym w tym rozgorączkowanym świecie. 

Niektórzy ludzie mogą posądzać się o lenistwo, ale dla większości Twój spokój będzie wspaniałym darem. 

Krocz ze mną w świetle a ja będę objawiał się światu za Twoim pośrednictwem. 

Sarah Young,  Jezus mówi do Ciebie, 27.grudnia

Słowa stwarzają rzeczywistość. A zapisane słowa zwielokrotniają tę MOC. I bardzo mocno wierzę, że ten rok będzie spacerowy! I Tobie też tego życzę!

A jakie będzie Twoje przesłanie na ten Twój najlepszy, 2021 rok?

Podziel się tym wpisem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Jestem jak znaczek pocztowy. Trzymam się jednej rzeczy w drodze do celu. Ta jedna rzecz to opowieści. Mój cel: nauczyć przedsiębiorców tak opowiadać, żeby ich biznesy i życie stawały się jak najlepszą fabułą. Taką na Oscara. Od 26 lat jestem praktykiem storytellingu: zrobiłam setkę filmów nagradzanych na całym świecie i uczę sztuki opowiadania. Ostatnio w mojej Mistrzowskiej Szkole Storytellingu Biznesowego. Najbardziej lubię tę nutkę zaskoczenia, kiedy moi klienci piszą w mailach: "Monika, ten storytelling naprawdę działa!"


Dołącz do dyskusji: