Trzy narzędzia do szczęścia


Monika Górska | 26 grudnia 2017

Jak tam Święta?

U nas, w Fabryce Opowieści pod choinką, św. Mikołaj, Gwiazdorem zwany, jak co roku zostawił dla Ciebie opowieść o trzech niepozornych narzędziach. Jeśli będziesz je na co dzień stosować, będziesz wolnym i szczęśliwym człowiekiem. I tego Ci na każdy dzień Nowego Roku 2018 życzymy!

Trzy sita
opowieść Sokratesa

Któregoś dnia zjawił się u filozofa Sokratesa jakiś człowiek i chciał się z nim podzielić pewną wiadomością.
– Posłuchaj Sokratesie, koniecznie muszę ci powiedzieć, jak się zachował twój przyjaciel.
– Od razu Ci przerwę – powiedział mu Sokrates – i zapytam, czy pomyślałeś o tym, żeby przesiać to, co masz mi do powiedzenia przez trzy sita? A ponieważ rozmówca spojrzał na niego nic nierozumiejącym wzrokiem, Sokrates tak to objaśnił:
– Otóż, zanim zaczniemy mówić, zawsze powinniśmy przesiać to, co chcemy powiedzieć, przez trzy sita. Przypatrzmy się temu. Pierwsze sito to sito prawdy. Czy sprawdziłeś, że to, co masz mi do powiedzenia, jest doskonale zgodne z prawdą?
-Nie, słyszałem, jak o tym mówiono, i…
-No cóż… sądzę jednak, że przynajmniej przesiałeś to przez drugie sito, którym jest sito dobra. Czy to, co tak bardzo chcesz mi powiedzieć, jest przynajmniej jakąś dobrą rzeczą?
Rozmówca Sokratesa zawahał się, a potem powiedział:
-Nie, niestety, to nie jest nic dobrego, wręcz przeciwnie?
-Hm! – Westchnął filozof. – pomimo to przypatrzymy się trzeciemu situ. Czy to co pragniesz mi powiedzieć, jest przynajmniej pożyteczne?
-Pożyteczne? Raczej nie…
-W takim razie nie mówmy o tym wcale! – powiedział Sokrates. – Jeżeli to, co pragniesz wyjawić, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne, wolę nic o tym nie wiedzieć. A i tobie radzę, żebyś o tym zapomniał…*

PS
I jak? Nazwałeś już swoją Super Moc? Ja tak. Moją jest wspieranie ludzi w drodze do Piękniejszego siebie. A może Ty widzisz coś więcej, czego ja u siebie nie widzę? Napiszesz mi w mailu? Bardzo bym też chciała usłyszeć jaką MOCĄ Ty dzielisz się ze światem. To, co nazwane, ma jeszcze więcej mocy 🙂

*Moje ulubione Trzy sitaopowieść Sokratesa, znalazłam w fantastycznej książce Bajki Filozoficzne, Michel’a Piquemal’a.

Podziel się tym wpisem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin


Dołącz do dyskusji: