Te święta będą inne


Monika Górska | 25 grudnia 2018

Co roku na Boże Narodzenie wsłuchuję się w przesłanie opowieści, która z nim przychodzi.

W tym roku będzie o Mocy. Chcesz posłuchać?

 

 

Moc przychodzi opakowana w to, co kruche, niepewne, bezradne.

Nie daj się zwieść pozorom.

Tam, gdzie najwięcej płaczu i krzyku, tam jest też ukryte źródło Twojej największej mocy.

To próba mierzy wartość bohatera.

Popatrz na tego Niemowlaka w żłobku. Narodził się z miłości do ludzi. A ludzie, jak to ludzie, odpowiadali mu raz miłością, raz nienawiścią, raz obojętnością.

A on całe życie nie robił nic innego, tylko kochał i pokazywał drogę.

Wiedział, że odpowiada za to, co robi, nie przed ludźmi, ale przed Bogiem.

Potem go zabili.

Potem zmartwychwstał.

Na te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzę Ci byś wygospodarował sobie tyle czasu, ile będzie Ci trzeba, żeby poszukać, czasem wśród zgliszcz i popiołów starego roku, a czasem na półce z Oscarami, Twojej MOCY. Tej jedynej, wyjątkowej, zdolnej poruszyć świat.

Nie patrz na cenę, którą będziesz musiał za to zapłacić.

Już czas!

A w Wigilię, pod choinką Fabryki Opowieści, św. Mikołaj, Gwiazdorem zwany, jak co roku zostawił dla Ciebie opowieść o trzech niepozornych narzędziach. Jeśli będziesz je na co dzień stosować, będziesz wolnym i szczęśliwym człowiekiem. I tego Ci na każdy dzień Nowego Roku 2019 z naszym Dream Teamem – Anią i Joasią życzymy!

 

Trzy sita opowieść Sokratesa

Trzy sita

opowieść Sokratesa

Któregoś dnia zjawił się u filozofa Sokratesa jakiś człowiek i chciał się z nim podzielić pewną wiadomością.
– Posłuchaj Sokratesie, koniecznie muszę ci powiedzieć, jak się zachował twój przyjaciel.
– Od razu Ci przerwę – powiedział mu Sokrates – i zapytam, czy pomyślałeś o tym, żeby przesiać to, co masz mi do powiedzenia przez trzy sita? A ponieważ rozmówca spojrzał na niego nic nierozumiejącym wzrokiem, Sokrates tak to objaśnił:
– Otóż, zanim zaczniemy mówić, zawsze powinniśmy przesiać to, co chcemy powiedzieć, przez trzy sita. Przypatrzmy się temu. Pierwsze sito to sito prawdy. Czy sprawdziłeś, że to, co masz mi do powiedzenia, jest doskonale zgodne z prawdą?
-Nie, słyszałem, jak o tym mówiono, i…
-No cóż… sądzę jednak, że przynajmniej przesiałeś to przez drugie sito, którym jest sito dobra. Czy to, co tak bardzo chcesz mi powiedzieć, jest przynajmniej jakąś dobrą rzeczą?
Rozmówca Sokratesa zawahał się, a potem powiedział:
-Nie, niestety, to nie jest nic dobrego, wręcz przeciwnie?
-Hm! – Westchnął filozof. – pomimo to przypatrzymy się trzeciemu situ. Czy to co pragniesz mi powiedzieć, jest przynajmniej pożyteczne?
-Pożyteczne? Raczej nie…
-W takim razie nie mówmy o tym wcale! – powiedział Sokrates. – Jeżeli to, co pragniesz wyjawić, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne, wolę nic o tym nie wiedzieć. A i tobie radzę, żebyś o tym zapomniał…*

Wybierz Twoje sita i Twoją historię, a razem zmieniMY HISTORIĘ!

 

*Moje ulubione Trzy sita, opowieść Sokratesa, znalazłam w fantastycznej książce Bajki Filozoficzne, Michel’a Piquemal’a.

PS
I jak? Nazwałeś już swoją Super Moc? Ja tak. Moją jest wspieranie ludzi w drodze do Piękniejszego siebie. A może Ty widzisz coś więcej, czego ja u siebie nie widzę? Napiszesz mi w mailu? Bardzo bym też chciała usłyszeć jaką MOCĄ Ty dzielisz się ze światem. To, co nazwane, ma jeszcze więcej mocy 🙂

Podziel się tym wpisem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Jestem jak znaczek pocztowy. Trzymam się jednej rzeczy w drodze do celu. Ta jedna rzecz to opowieści. Mój cel: nauczyć przedsiębiorców tak opowiadać, żeby ich biznesy i życie stawały się jak najlepszą fabułą. Taką na Oscara. Od 26 lat jestem praktykiem storytellingu: zrobiłam setkę filmów nagradzanych na całym świecie i uczę sztuki opowiadania. Ostatnio w mojej Mistrzowskiej Szkole Storytellingu Biznesowego. Najbardziej lubię tę nutkę zaskoczenia, kiedy moi klienci piszą w mailach: "Monika, ten storytelling naprawdę działa!"


Dołącz do dyskusji: