Każda opowieść ma swój sekret


Monika Górska | 3 maja 2018

Odkryłam, że każda opowieść, zwłaszcza ta najbardziej porywająca, ma swój sekret.

Chcesz go poznać?

Tyle lat zastanawiałam się, co sprawia, że ktoś nagle zaczyna Cię uważnie słuchać, że jego oczy zaczynają błyszczeć, a Ty i Twoje słowa, pozostajecie w jego pamięci jeszcze długo po zakończeniu Waszej rozmowy. Myślałam też o tym, czym się kierują jurorzy, kiedy przyznają nagrody na festiwalach filmowych?

Sama robiłam filmy, dostawałam nagrody, potem jako juror przyznawałam je innym, ale robiłam to bardziej intuicyjnie, na czuja.

Kiedy wreszcie odkryłam, o co w tym wszystkim naprawdę chodzi, zaledwie kilka lata temu, nie mogłam uwierzyć, że to jest tak proste. Tak naturalnie oczywiste!

Wiesz, co jest tym sekretnym sosem najbardziej smakowitych opowieści?

W centrum Genewy, przy ul. Mont Blanc, jest restauracja Café de Paris. Od ponad 80 lat podają tu jedno jedyne danie – antrykot wołowy z sałatą i frytkami. Tajemnicą sukcesu jest legendarny sos. Kto raz go spróbuje, będzie tu z pewnością wracał. Tak, jak robiła mama mojej kochanej Cioci Ann, kiedy przyjeżdżała z Dublina odwiedzić córkę. I jak my robiłyśmy z ciocią, świętując nasze coroczne spotkania.

W smaku zielonego, maślanego sosu Café de Paris, kolejne pokolenia klientów próbują odgadnąć poszczególne składniki i ich proporcje. Ale to chyba jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Szwajcarii. Bez tego sosu i to danie i ta restauracja byłaby po prostu jedną z wielu. Ale owiany legendą sos sprawia, że przez te wszystkie lata z trudem można zarezerwować tu stolik.

Udało mi się kilka dni temu porozmawiać z samym właścicielem restauracji François Vouillamoz. Miałam nadzieję, że on w końcu zdradzi mi ten sekret.

 

Jeśli posłuchałeś mojego wideo, to już teraz znasz sekretne składniki sosu, który z byle jakiej opowieści zrobi opowieść wybitną, opowieść porywającą. To teraz… do dzieła!

Który składnik sekretnego sosu wykorzystasz do Twojej nowej opowieści?

A jeśli chcesz się nauczyć opowiadać porywające opowieści wideo, odpowiedz mi na kilka pytań, które pozwolą mi ułożyć najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb program >> https://goo.gl/forms/7Bk2tRBU51BvzNKm1

 

>>> Jak sprzedawać bez sprzedawania?

Podziel się tym wpisem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Jestem jak znaczek pocztowy. Trzymam się jednej rzeczy w drodze do celu. Ta jedna rzecz to opowieści. Mój cel: nauczyć przedsiębiorców tak opowiadać, żeby ich biznesy i życie stawały się jak najlepszą fabułą. Taką na Oscara. Od 26 lat jestem praktykiem storytellingu: zrobiłam setkę filmów nagradzanych na całym świecie i uczę sztuki opowiadania. Ostatnio w mojej Mistrzowskiej Szkole Storytellingu Biznesowego. Najbardziej lubię tę nutkę zaskoczenia, kiedy moi klienci piszą w mailach: "Monika, ten storytelling naprawdę działa!"


Dołącz do dyskusji: